دوره کالج

کالج دوره ای یکساله (دو ترمی) است که هدف آن آماده کردن دانشجویان اینترنشنال برای ورود به دانشگاه های آلمان است. به این ترتیب علاوه بر آشنا شدن متقاضیان با علوم پایه  رشته مورد نظر خود، دوره های پیشرفته زبان آلمانی را نیز طی کرده و برای ادامه تحصیل موفق در مقطع لیسانس آماده می شوند. به طور کلی 6 دوره ی کالج وجود دارد و متقاضیان بر اساس رشته ی دانشگاهی مد نظر خود، در گروه های مختلف قرار می گیرند. برای مثال کلیه ی متقاضیان ادامه تحصیل در رشته های فنی و مهندسی، دوره ی T-Kurs را خواهند گذراند. چه کسانی باید دوره ی کالج را بگذرانند؟

تمام کسانی که دوره ی پیش دانشگاهی را تمام کرده اند، اما هنوز دانشگاه نرفته اند، و همچنین تمام کسانی که کمتر از دو ترم در دانشگاه های ایران تحصیل کرده باشند، بایستی دوره ی کالج را پیش از دوره ی لیسانس بگذرانند. بنابراین می توان گفت متقاضیانی که بیش از دو ترم در دانشگاه های ایران تحصیل کرده باشند، نیازی به گذراندن دوره ی کالج در اکثر مواقع ندارند.

  


 صرفه جویی در وقت؟  یا وقت تلف کردن؟

گروهی از متقاضیان معتقد اند گذراندن دوره ی کالج، تلف کردن وقت است و ترجیح می دهند درس اصلی خود در دانشگاه را هر چه سریع تر آغاز کنند. اگر چه "تلف نکردن وقت" امری بسیار ضروریست، اما تعداد زیادی از دانشجویانی که این دوره را گذرانده اند، معتقدند این دوره آنها را برای شروع درس اصلی بسیار آماده کرده و بچه ها در آخر با تسلط بسیار بیشتری در کلاس های دوره ی لیسانس شرکت می کنند.

 


 امتحان ورودی!

دوره ی کالج با یک امتحان ورودی آغاز می شود. این امتحان تنها شامل یک یا دو درس می باشد که یکی از آن دو همیشه زبان آلمانی است. و با توجه به آنکه متقاضیان پیش از اخذ پذیرش، زبان آلمانی را تا سطح مورد نظر فراگرفته اند، کاملا برای این بخش آماده خواهند بود. در برخی کالج ها، در کنار زبان آلمانی درس دیگری نیز امتحان گرفته می شود. برای مثال برای متقاضیان رشته های فنی، درس ریاضیات و برای متقاضیان تحصیل در رشته های زیر شاخه پزشکی، درس زیست.  امتحان وردی کالج آنچنان سخت نبوده و با توجه به مشخص بودن مباحث آزمون، متقاضیان می توانند خود را به خوبی برای شرکت در آن آماده کنند. 

 


 یک نصیحت دوستانه!

دوستان، هنگامی که مساله ای قرار است بر موفقیت آینده ما تاثیر گذار باشد، نباید در مورد آن هیجانی تصمیم گرفت. آنچه ما از زبان آلمانی در کلاس زبان های ایران می آموزیم، تنها پایه های این زبان و شامل مسائل بسیار عمومی و روزمره است. لکن آنچه در دانشگاه توسط استاد مطرح می شود، همگی زبان تخصصی رشته ی مورد نظر شماست و سطح لغات و گرامر و همچنین سرعت تدریس استاد با سطح کلاس زبان بسیار متفاوت است. دوره ی کالج توسط اساتیدی برگذار می شود، که سال ها تجربه ی تدریس به دانشجویان اینترنشنال را دارند و به خوبی می توانند شما را برای شروع دوره ی لیسانس آماده کنند. بنابراین  گذراندن دوره ی کالج در صورت نیاز، حتما توصیه می شود.

این مساله اما برای دانشجویان مقطع ارشد بسیار متفاوت است. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد را دارند، دست کم در دوره ی لیسانس، علوم پایه ی رشته ی خود را فراگرفته اند و در دانشگاه بهتر متوجه مباحث مطرح شده می شوند.

     

 از جمله مهمترین اهداف گروه دانشجویی مهرآذر، مشاوره است. مشاوره ای دقیق و کاملا رایگان با دانشجویان مقیم آلمان وایتالیا. روشن کردن مسیری که شما پیش رو دارید و ما بار ها آن راه را طی کرده و بسیاری را در این مسیر همراهی کرده ایم.