شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان:

اگر چه مراحل اخذ پذیرش از هر دانشگاه گاها بسیار متفاوت و مدارک مورد نیاز آنها بایستی بسیار با دقت تهیه شوند، اما می توان گفت به دلیل بالا بودن ظرفیت دانشگاه های آلمان و نیاز این کشور به نیروی انسانی توانمند و جوان، اخذ پذیرش از این دانشگاه ها نیاز به شرایط بسیار خاص و پیچیده ای ندارد. درحالی که متاسفانه اکثر متقاضیان شرایط خود را بسیار دست کم می گیرند. اصلی ترین مدارکی که از سوی متقاضیان، برای اخذ پذیرش بایستی تهیه شوند، به شرح زیر می باشند. (سایر مدارک مورد نیاز اپلای توسط گروه مهرآذر تهیه خواهند شد.)

  نکته: مدارکی که در این صفحه ذکر شده اند، تنها جهت اخذ پذیرش می باشند. باید توجه داشت که پس از اخذ پذیرش برای اخذ ویزا، به مدارک دیگری نیز نیاز است.  پذیرش دوره کالج

1. اتمام دوره 12 ساله ابتدایی تا دیپلم

برای شروع مقطع لیسانس در آلمان، اولین و اصلی ترین شرط، اتمام دوران 12 ساله مدرسه تا دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی است. لکن پیش از شروع مستقیم دوره لیسانس، متقاضیان بایستی دوره ی یک ساله ی کالج را  بگذرانند.  حداقل معدل مورد نیاز برای اخذ پذیرش از اکثر دانشگاه های این کشور، 15 می باشد. اما با معدل های کمتر از 15 نیز می توان در برخی کالج ها پذیرفته شد. ضمنا برای افرادی که دوره پیش دانشگاهی خود را پیش از سال 2011 به اتمام رسانده اند، داشتن نامه ی قبولی در کنکور الزامی است.  


2. آشنایی با زبان آلمانی و یا انگلیسی

دیگر مدرک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان، مدرک زبان می باشد.  بنابراین لازم است متقاضیان دست کم دوره های مقدماتی زبان انگلیسی و یا آلمانی را در ایران گذرانده باشند.- سایر مدارک لازم جهت اخذ پذیرش توسط گروه مهرآذر آماده می شوند.
 
معرفی منابع زبان آلمانی

آشنایی با مدارک زبان

نامه قبولی در کنکور

  پذیرش مقطع لیسانس

جهت پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی، علاوه بر مدارک ذکر شده در بخش قبل (پذیرش کالج) به مدارک زیر نیز نیاز است.

3. تحصیل دست کم سه ترم در دانشگاه های ایران

درصورتی که متقاضیان حداقل سه ترم کامل را در هر یک از دانشگاه های ایران تحصیل کرده باشند، می توانند درس خود را در کشور آلمان مستقیما از مقطع لیسانس شروع کنند. برای این منظور علاوه بر مدارک ذکر شده در بخش کالج، به ریز نمرات حداقل سه ترم در دانشگاه نیز نیاز می باشد.

  

4. گواهی کارآموزی


برای تحصیل در مقطع لیسانس برخی رشته ها، همچنین لازم است متقاضیان گواهی دوره ی کارآموزی 6 تا 9 ماهه ارائه دهند.

- سایر مدارک لازم جهت اخذ پذیرش توسط گروه مهرآذر آماده می شوند.
 


گواهی کارآموزی

ریزنمرات دانشگاه


  پذیرش مقطع فوق لیسانس

جهت پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی ارشد، علاوه بر مدارک ذکر شده در بخش های قبل، به مدارک زیر نیاز است.

5. اتمام موفقیت آمیز مقطع لیسانس

خبر خوب آن است که اکثر دانشگاه های ایران در سیستم کشور آلمان ارزیابی شده اند و اکثرا کاملا مورد قبول دانشگاه های آلمان می باشند. بنابراین مدارک دانشگاه های آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی کاملا معتبر و مورد قبول اند. حداقل معدل مورد نیاز برای اکثر دانشگاه ها معدل 15 می باشد. شایان ذکر است معدل های زیر 15 نیز به خصوص اگر مربوط به دانشگاه های سراسری و آزاد باشند، از ارزش خوبی برخوردار بوده و امکان اخذ پذیرش برای این افراد وجود دارد.

 


6. گواهی کارآموزی


از دیگر مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد برخی رشته ها، ارائه گواهی دوره ی کارآموزی 6 تا 9 ماهه است.

- سایر مدارک لازم جهت اخذ پذیرش توسط گروه مهرآذر آماده می شوند.
 


ارزیابی دانشگاههای ایران در آلمان

شرط معدل در آلمان
  پذیرش مقطع دکترابا توجه به آنکه جهت اخذ پذیرش مقطع دکترا، همه چیز به رزومه و زمینه های پژوهشی متقاضیان و هم راستا بودن آنها با پروژه ها و فیلد مطالعاتی هر استاد بستگی دارد، کل این پروسه بایستی توسط خود شخص انجام شود. متقاضیان عزیز می توانند در صورت تمایل جهت اخذ پاره ای از اطلاعات و راهنمایی ها برای شروع مراحل اخذ پذیرش، با اعضای گروه مهرآذر مشورت نمایند.
  فرم درخواست بررسی شرایط اخذ پذیرش
متقاضیان عزیز می توانند جهت بررسی دقیق شرایط ادامه تحصیلشان توسط اعضای گروه مهرآذر، اطلاعات خود را در فرم درخواست بررسی شرایط اخذ پذیرش ثبت و نتیجه را از طریق ایمیل طی 48 ساعت دریافت کنند.