هزینه تحصیل و زندگی در آلمان


طبق محاسبات دولت آلمان، هزینه زندگی دانشجویان در هر ماه بین 600 تا 800 یورو می باشد. این مبلغ شامل کل هزینه های دانشجویان می باشد که مهمترین آنها به ترتیب: اجاره خوابگاه، بیمه دولتی با پوشش خیلی خوب، خورد و خوراک، پوشاک، ورزش و تفریحات (در حد خوب) است.

به طور کلی دو عامل در تعیین مبلغ نهایی هزینه ها نقش اساسی دارند:

1- شهر و محل زندگی : خوابگاه های دانشجویی و اجاره خانه در تعدادی از شهر های آلمان نسبت به اکثر دیگر شهر ها گران تر هستند. برای مثال شهر مونیخ.

2- الگوی خرید: پس از خوابگاه و بیمه، هزینه خوراک و پوشاک مهمترین هزینه های همه ی دانشجویان است. آنچه اهمیت دارد، هوشیاری در خرید است. به عنوان مثال اگر در نظر داشته باشیم که در هر سال دو بار کلیه ی برند های پوشاک اجناس خود را با تخفیفات بسیار بسیار زیاد ارائه می کنند و قیمت محصولات با کیفیت برای دانشجویان بسیار بسیار مناسب می شود، در صورتی که خرید پوشاک را به این دو زمان در طول سال موکول کنیم، هزینه پوشاک به میزان چشم گیری کاهش پیدا می کند.

بنابراین در صورتی که دانشحویان کمی صرفه جویی کنند و از هزینه های اضافی اجنتاب کنند، هزینه ی زندگی ماهیانه می تواند حتی کمتر از 600 یورو نیز باشد.   هر دانشجو باید هنگام ورودی اول به کشور آلمان، مبلغ 9000 یورو به همراه داشته باشد. این مبلغ جهت تامین هزینه های وی در یک سال اول است. تنها در صورتی که فردی در آلمان ساپورت مالی دانشجو را بر عهده بگیرد، دولت آلمان می تواند از همره داشتن این مبلغ توسط دانشجو چشم پوشی کند.

             تحصیل تقریبا رایگان در کشور آلمان:
هنگامی که می گوییم تحصیل در اکثر دانشگاه های دولتی کشور آلمان رایگان است، بدان معنیست که دانشجویان نیازی به پرداخت شهریه های سنگینی که در بسیاری از کشور های دیگر مانند آمریکا و انگلیس پرداخت می شوند، ندارند. با این حال در هر ترم (هر 6 ماه) مبلغی بین 200 تا 400 یورو بابت امکانات و تخفیفات دانشجویی بایستی پرداخت گردد. از جمله مهمترین این امکانات می توان به کارت حمل و نقل رایگان برای استفاده از کل سیستم حمل نقل از جمله قطار ها، ترن ها و اتوبوس ها و سایر تخفیفات دانشجویی اشاره کرد.
  تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی
       همراه با اخذ بورسیه بدون شرط معدل


 ... به زودی در وب سایت ...

راهنمای جستجوی کار حرفه ای  ورود به بازار کار مرتبط با رشته

رویداد های روزانه آلمان و ایتالیا اخبار و مراسم مهم

راهنمای سفر های دانشجویی سفرهای ارزان قیمت 

گزارش بازدید از نمایشگاه کار آلمان فوریه 2018 - شهر کلن